Spoznajte ma bližšie

Martina Melišíková

certifikovaná spánková poradkyňa - "Institute of Pediatric Sleep & Parenting"
Som Martina, matka dvoch synov, manželka a spánková poradkyňa. Spánok bábätiek je tak zložitá, ale zároveň krásna téma, že som nesmierne šťastná, že vám so spánkom vášho bábätka môžem pomôcť. Neustále sa vzdelávam, opieram sa o relevantné výskumy a všetko mám "odskúšané" aj na sebe a mojom synčekovi, ktorý vďaka tomu, tak krásne spinká. Ak vás zaujíma viac, nižšie si môžete prečitať celý môj príbeh. 
Martina Melisikova Sleep Consultant Logo

AKO VÁM VIEM POMÔCŤ?

Spánkové poradenstvo od certifikovanej spánkovej poradkyňe

Ak riešite akýkoľvek problém so spánkom vášho bábätka, netrápte sa už dlhšie a naučte sa, ako sa to dá zmeniť. Vypracujem vám spánkový plán presne určený pre vás a vaše bábätko. Budem vás viesť krok za krokom, aby ste presne vedeli, čo je potrebné spraviť, aby vaše bábätko konečne dobre spinkalo. Bude to vyžadovať nejakú prácu, ale v konečnom dôsledku zistíte, že to ide jednoduchšie, ako si myslíte. 

  • Nie, nepoužívam žiadne "vyplakávacie metódy"
  • Áno, dá sa to aj keď dojčíte a nemusíte s dojčením prestať
  • Nejaký plač sa určite objaví, keďže budeme vaše bábätko učiť niečomu novému (mojou snahou je ho vždy čo najviac eliminovať)

Môj príbeh

Moja cesta ku spánkovému poradenstvu nebola úplne jednoznačná. Začalo sa to tým, prečo sa asi väčšina z vás dostala na moju stránku. Môj prvý syn vôbec, ale vôbec nespal. Trvalo to veľmi dlho, prvý rok nespal koro vôbec. Iba v mojej prítomnosti, cez deň som musela iba nosiť, dojčiť a zase nosiť. Do pol roka aj celé noci. Na prechádzky v kočíku som musela zabudnúť. Nieže by som nosenie a dojčenie nemala rada, ale nemala som možnosť robiť vôbec nič. Hneď, keď som ho položila bol plač. Či cez deň alebo v noci. S tým boli následne spojené pocity úzkosti, zlyhania, kopa otázok, čo robím zle. Prečo môj synček nedokáže spinkať. Druhý rok už bol lepší, nepotreboval už spinkať tak často, ako keď bol novorodeniatko, takže sa to dalo prežiť. Prvý krát som mohla niekam z domu, asi keď mal tri roky. Dnes má 5 a pol, a stále to nie je ono. Budieva sa často v noci, máva nočné mory, plače. Nespinká pokojne ani dnes, aj keď vďaka mojim vedomostiam, ktoré aplikujem, je to už omnoho lepšie. Ale odnaučiť 5 ročné dieťa od zlozvykov je už dosť velký zákusok. 

Preto, keď sa mi narodil druhý syn, povedala som si, že toto už nemôžem dopustiť. Dala som si za úlohu, že druhý synček už musí spinkať :). To, že prvý nespinkal a mali sme s tým toľko problémov, bolo aj dôvodom, prečo sme mali medzi deťmi taký veľký vekový rozdiel (4 a pol roka). Pri druhom synovi som našťastie už nepočúvala všetky tie "dobre" mienené rady typu: " to je v pohode, on raz začne spávať, musíš len vydržať", alebo "dojčené deti proste nespia, musia v noci piť mliečko" (do určitého veku samozrejme, ale predpokladám, že 16 mesačné už "nemusí"). Začala som teda zisťovať, čítať, až som na internete nazazila na spánkové poradenstvo, ktoré som využila a akoby mávnutím čarovného prútika môj druhý synček začal spávať. Tak ma to uchvátilo, že som sa pustila do štúdia, spravila som si certifikát a nadchlo ma vedomie, že viem takto pomáhať ostatným zúfalým a nevyspatým mamičkám. 

Vždy ma lákala práca s deťmi, najmä s bábätkami. Najskôr som sa chcela vydať cestou duly, pôrodnej asistentky, ale tam ma zatiaľ osud plnohodnotne nezavial. Oboch svojich synov som porodila v Čechách, kde som si veľmi vedome vybrala pôrodnicu, spôsob pôrodu, pôrodnú asistentku a oba pôrody boli v pohode bez komplikácií. To, ako sa staviam k bábätkám už od pôrodu má veľký súvis aj s následnou starostlivosťou.

Som zástancom dojčenia, oboch svojich synov som nosila (druhého menej, lebo pekne dokáže spinkať vo svojej postieľke), a nie som teda zástancom žiadnych vyplakávacích metód. Používam tzv. jemné metódy, pri ktorých sa snažím minimalizovať slzy a plač, ako to len najviac ide. Ak by som vás chcela učiť "nechať dieťa vyplakať", kým zaspí, na to by ste asi nepotrebovali spánkovú poradkyňu :) Samozrejme, pri tom, ako učíte svoje dieťatko spinkať, treba rátať aj s nejakým plačom. Je to rovnaké, ako keď sa bábätko učí "pásť koníčky", alebo začne loziť, chodiť...keď mu to zo začiatku nejde, môže protestovať, hnevať sa a teda aj plakať. Proste sa len učí novú vec a musí si na ňu zvyknúť. A dáva nám o tom vedieť :)

Mám radosť z toho, keď vidím ako sa môj syn teší na spánok do svojej postieľky. Ja zatiaľ môžem navariť, upratať, alebo si len tak oddýchnuť. Spinkáme celé noci obaja, takže ráno vstávame krásne oddýchnutí a spokojní. Budem rada, ak sa rohodnete ísť tou istou cestou so mnou. Veľmi rada vám pomôžem. 

hajajbuvaj-spinkat
blank
Martina Melisikova Sleep Consultant Logo
blank
uspavanie bez vyplakania

Ako vám pomôžem

  • Vypracujem vám spánkový plán na mieru
    Zanalyzujem váš problém, a na základe toho vám vypracujem spánkový plán. Následne vám poskytnem dodatočnú podporu pre prípad prekážok alebo ďalších otázok.
  • Budem vás následne podporovať a viesť krok za krokom
    Spánkový plán odo mňa je naozaj detailný dokument, v ktorom budete mať napísané všetko do A po Z. Ale v skutočnosti sa môže čokoľvek zmeniť, možno budete mať dodatočné otázky, možno vás vaše bábätko prekvapí niečim nepredvídateľným. Na to presne slúži dodatočná podpora odo mňa, aby ste presne vedeli čo robiť vo všetkých situáciách.