Zmena času – Ako upraviť spánok bábätka na letný čas

Ako to zvládnuť s bábätkom alebo s menším dieťatkom?

V čase, keď píšem tento článok, máme vonku síce krásne jarné počasie, no až tak veľmi sa z neho netešíme. Dôvodom je to, že sa nachádzame práve v období, keď všetci čelíme hrozbe nákazy koronavírusu a s nimi súvisiacimi opatreniami. V súčasnej dobe si viac ako obvykle uvedomujeme, že zdravie je to najdôležitejšie, čo máme a môžeme ho ochrániť veľmi zvláštnym spôsobom, na ktorý nie sme zvyknutí, a to tým, že zostávame doma. Zostávame doma, staráme sa o deti, sme ich učiteľkami, kuchárkami a často krát pri tom musíme aj pracovať. Ak máme doma aj malé bábätko, a čaká nás ešte aj posúvanie ručičiek o hodinu dopredu, tak všetko to skĺbiť, tak sa môže zdať, že to nemusí byť také jednoduché.

Ale ako sa hovorí…všetko zlé je na niečo dobré. A ja verím, že tak bude aj v tomto prípade. Máme pred sebou veľmi ťažké dni, ale spoločne a zodpovedne ich verím zvládneme.

A teraz sa po krátkom úvode k súčasnej situácii dostávam k obsahu môjho príspevku, ktorý sa týka posunu času zo zimného na letný, ktorý nás o chvíľu čaká. V tejto zmene času posúvame hodinky o jednu hodinu dopredu. V súvislosti s bábätkami, alebo malými deťmi je táto zmena skôr vítaná. Zjednodušene povedané, ak by ste neurobili žiadnu zmenu v režime dňa vášho bábätka, tak v podstate sa bude budiť o hodinu neskôr ako zvyčajne 😊. Ak vaše bábo teda vstávalo ráno o 05:30, tak zrazu to bude 06:30 😊 To je tá dobrá správa.

Poradím vám ako pristupovať k tejto zmene, aby ste ju čo najlepšie zvládli. Ponúknem vám tri možnosti:

Možnosť 1: Nemusíte robiť nič 😊

Ak ak nie ste nútení ráno vstávať na presnú hodinu, nemusíte ísť do práce, alebo viesť vaše staršie dieťa do školy/do škôlky, tak nemusíte robiť nič. V tomto prípade teda napríklad, v to ráno, keď sa mení čas, vaše bábo vstane o 07:00 namiesto 06:00. Následne počas dňa môžete na spánky ukladať o hodinu neskôr a teda aj večierku budete mať o hodinu neskôr. Čiže napríklad zvyčajne máte prvý spánok o 10:00, tak po novom to bude o 11:00. Ak máte večierku o 19:00, tak po novom to bude 20:00. Jednoducho necháte čas plynúť tak ako sa zmenil a nebudete robiť nič, ak vám to tak vyhovuje.  Avšak, ak si z časových dôvodov nemôžete dovoliť vstávať o hodinu neskôr, tak sa pozrite na zvyšné dve možnosti.

Možnosť 2: Začnete postupne už o týždeň skôr

Pri bábätkách citlivejších na zmeny odporúčam začať režim meniť v časovom predstihu. To znamená, že so zmenou začnete už o týždeň skôr predtým, ako sa budú posúvať ručičky na hodinách. V praxi to bude vyzerať tak, že budete posúvať režim o 10 minút skôr každý deň, až kým na konci týždňa (a teda dňa, kedy sa bude čas posúvať) dosiahnete posun o celú hodinu skôr.

Tu sú konkrétne kroky: zobudíte vaše bábätko o 10 minút skôr každý deň. Áno viem, toto bude veľmi ťažké 😊 Večierka bude tiež ideálne smerovať k tomu, aby bola o 10 minút každý deň skôr. Ak máte pevný režim denných spánkov, tak jednoducho každý spánok budete ukladať o 10 minút skôr. Ak nemáte pevný režim denných spánkov, ale skôr sa riadite časmi bdenia, tak nasledujte tie isté časy bdenia ako zvyčajne. Na konci týždňa v nedeľu, keď sa čas bude meniť, budete na tom istom čase ako pôvodne 😊.

Tu je príklad: Ak ste vstávali ráno o 07:00, tak počas týždňa to bude každý deň o 10 minút skôr (06:50, 06:40,06:30,06:20,06:10,06:00), no na konci týždňa budete opäť na tom istom čase, teda 07:00.

Možnosť 3: Zmenu spravíte počas víkendu

Ak máte bábätko, ktoré nie je príliš citlivé na zmeny, tak môžete tak spraviť aj cca tri dni pred tým. V tom prípade bude stačiť, ak budete režim posúvať o cca 15-20 minút cca 3 dni pred zmenou času, až sa dostanete ku zmene o celú hodinu. Taktiež to nemusíte robiť vopred, ale stačí, ak to spravíte počas prvých dní po zmene času 😊

To ako budete postupovať je len na vás a každý z nich je úplne v poriadku. Bez ohľadu na to, myslite na to, že je to zmena, ktorá nemusí ísť presne podľa predstáv a podľa vášho plánu. Buďte trpezlivá. Myslíte na to, že bábätko je živá bytosť a nie hodinky 😊 Ak vidíte, že je unavené skôr/neskôr, je to v poriadku. Najlepšie je nasledovať jeho známky únavy, a časom si zvykne.

Ak by to predstavovalo veľký problém, a potrebovali by ste poradiť, nielen so zmenou času, nezabudnite, že som tu pre vás v podobe 15 min. konzultácie zdarma alebo ak je váš problém už väčší a potrebujete ísť viac do hĺbky, ponúkam vám kompletné spánkové poradenstvo.

Vložiť komentár